Program

September 7th, 2015

  • 8:30 On-site Registration
  • 9:00 Keynote
    • Prof. John Fitzgerald (School of Computing Science, Newcastle University) – “Engineering Resilient Cyber-Physical Systems – From Tools to Toolchains”
  • 10:00 Coffee break
  • 10:30 Session: “Design and verification of resilient software systems I” – session chair Elena Troubitsyna
    • Marco Autili, Amleto Di Salle, Francesco Gallo, Alexander Perucci, Massimo Tivoli – “Biological Immunity and Software Resilience: two faces of the same coin?”
    • Andrea Höller, Tobias Rauter, Johannes Iber, Christian Kreiner – “Towards Dynamic Software Diversity for Dependable and Resilient Redundant Systems”
    • András Vörös, Tamás Tóth , Istvan Majzik – “A decomposition method for the verification of a real-time safety-critical protocol”
  • 12:30 Lunch
  • 14:00 1/2 day Industrial session - session chair Alessandro Fantechi
    • Dr. Sebastien Keller (Thales, France) – “How to increase STS trustworthiness”
    • Andreas Roth (SAP) – “Live Testing Cloud Business Applications”
    • Michele Bozzaotre Fausto Del Villano (Ansaldo STS) – “Hot Stand-By Disaster Recovery Solutions for Ensuring the Resilience of Railway Control Systems”
  • 16:00 Coffee break
  • 17:00 Industrial panel
  • 18:00 End of sessions

 

September 8th, 2015

  • 9:00 Keynote
    • Prof. Davide Scaramuzza (Robotics and Perception Group, University of Zurich) – “Towards Robust and Safe Autonomous Drones”
  • 10:00 Coffee break
  • 10:30 Session: “Design and verification of resilient software systems II” – session chair Marco Vieira
    • Stefan Klikovits, David P. Y. Lawrence, Manuel Gonzalez-Berges, Didier Buchs – “Considering Execution Environment Resilience: A White-Box Approach”
    • Rem Gensh, Alexander Romanovsky, Alex Yakovlev – “Engineering Cross-Layer Fault Tolerance in Many-Core Systems”
    • Szilárd Bozóki, András Pataricza, Gábor Koronka – “Risk assessment based cloudification”
  • 12:00 – 12:30 Free time for collaboration
  • 12:30 Lunch
  • 14:00 Session: “Transportation applications” – session chair Alexander Romanovsky
    • Davide Basile, Felicita Di Giandomenico, Stefania Gnesi, Silvano Chiaradonna, Franco Mazzanti – “Stochastic Model-Based Analysis of Energy Consumption in a Rail Road Switch Heating System”
    • Harald Sporer, Georg Macher, Andrea Höller, Christian Kreiner – “Bidirectional Crosslinking of System and Software Modeling in the Automotive Domain”
  • 15:00 Session: “Resilience in data and workflow management” – session chair Didier Buchs
    • Guthemberg Silvestre, Carla Sauvanaud, Mohamed Kaâniche, Karama Kanoun – “Tejo: a supervised anomaly detection scheme for NewSQL databases”
    • John Mace, Charles Morisset, Aad van Moorsel – “Resiliency Variance in Workflows with Choice”
  • 16:00 Coffee break
  • 16:30 End of sessions – Closing remarks